Szentendre – mesto ako z rozprávky

Autor: Mária Kuššová | 7.10.2016 o 0:00 | (upravené 7.10.2016 o 8:49) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  1265x

Leží na pravom brehu Dunaja, asi 40 km od Štúrova. Nepatrí medzi typické maďarské mestá. Nachádza sa tu množstvo malých námestí, krivolakých  úzkych uličiek, múzeí a pravoslávnych srbských kostolov.

Áno, boli to práve Srbi, ktorí sem v 17. storočí pod vedením srbského patriarchu Arsenija III. priniesli túto jedinečnú stredozemnú atmosféru. Postupne si tu začali stavať domy, kostoly a neskôr aj školu. Farebne pomaľované domy začali lákať čoraz viac maliarov, ktorí si tu v roku 1926 založili umelecký spolok a Szentendre sa tak stalo domovom nielen Srbov ale aj mnohých umelcov z Maďarska aj Rumunska. 

Každoročne sa tu v posledný augustový víkend koná  Arts Festival, počas ktorého domáci otvárajú návštevníkom svoje domy, záhrady a v prípade dobrého počasia vynesú pred svoj dom sedacie súpravy aby mohli účastníkov festivalu, ale aj neznalých turistov, akými sme boli v posledný deň festivalu aj my, ponúknuť malým občerstvením a pohodlným posedením na gauči.

Z Hlavného námestia sme sa vybrali farebnými a úzkymi uličkami k Farskému kostolu sv. Jána, odkiaľ sa nám naskytli zaujímavé pohľady do dvorov domácich.

Uličkami sme zišli na Hlavnú ulicu, rovno pred Hubayho dom. Neverili sme vlastným očiam, keď sme videli na tomto dome vianočnú výzdobu. A čo bolo vo vnútri? Vianoce. Vianoce v auguste. Zdá sa to neuveriteľné, ale tu duch Vianoc žije po celý rok. Ocitli sme sa v Múzeu Vianoc, ktoré je otvorené od roku 2010 celoročne. Nachádza sa tu 5000 kusov vianočných ozdôb a pohľadníc, ktoré sú vystavené na policiach, lavičkách, v oknách a na stromčekoch. Ozdoby si tu môžete nielen pozrieť, ale aj kúpiť.

Prechádzať sa po mestečku naozaj oplatí. Za každým rohom, alebo zákrutou je menšie múzeum, galéria, alebo obchod so skutočnými krásami ľudovej zručnosti.

V strede nad mestom sa týči obrovský tmavočervený kostol ortodoxných Srbov a Múzeum srbskej ortodoxnej cirkvi. Okolo je park, v ktorom sme si posedeli a nasali trochu z pokojnej a tichej atmosféry. Ale ešte predtým sme sa na pietnu spomienku zastavili v dome židovskej rodiny Szántó.

Prechádzkou po prekrásnych uliciach s meštianskymi domami končíme návštevu tohto mesta. Szentendre je skutočne unikátne mesto.

O pár dní som sa z internetu dozvedela že sa na Hlavnom námestí v ten večer konala svetelná šou. Škoda že sme o tom nevedeli. Určite to musel byť zážitok...

Nie nadarmo sa toto mesto nazýva mestom umelcov. Veď urobiť takúto svetelnú šou je tiež umenie.

Fotografie: autorka a https://www.facebook.com/Szentendre-%C3%89jjel-Nappal-Nyitva-567171319996222/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?