Na bicykli do minulosti a k pobrežiu Neziderského jazera

Autor: Mária Kuššová | 8.9.2016 o 1:50 | Karma článku: 6,42 | Prečítané:  1587x

S radosťou sa chodím bicyklovať do neďalekého Rakúska.Dobre značené cyklochodníky vedú zväčša po rovine, pomedzi vinohrady a mimo hlavných ciest.Tento krát sme sa zamerali na spoznanie histórie oblasti v okolí Neziderského jazera.

Neusiedler See, Mönchhof, Podersdorf am See a opäť Neusiedler See. Toto sú miesta, ktoré dnes chceme navštíviť a vidieť. Samozrejme, na bicykli. Teraz, keď píšem tento článok rozmýšľam nad tým, že čo všetko sa dá stihnúť cestou vlakom z Trnavy do stanice Bratislava Vinohrady. Napríklad, dostať defekt a stihnúť ho aj opraviť. Sedeli sme vo vozni spolu s našimi bicyklami a pozerali si na mape trasu vedúcu z rakúskeho mestečka Neusiedler See do dediny Mönchhof, keď nás v rozhovore v Šenkviciach prerušili spolucestujúci, tiež cyklisti s otázkou, či vieme, že máme defekt. Páni boli džentlmeni, nelenili, stiahli a prezreli plášť, vymenili dušu, nafúkali, nasadili koleso, umyli si ruky a na Vinohradoch elegantne vystúpili. Páni, ďakujeme. Keď sme však vystúpili na bratislavskej hlavnej stanici, duša mojej cykloparťáčky bola opäť prázdna. Tento krát bol na vine ventil, ktorého syčanie bolo zreteľne počuť. Nezostávalo nám nič iné, len sa pustiť do ďalšej výmeny alebo nastúpiť na práve pristavujúci rýchlik a vrátiť sa domov. Ja už som aj zvažovala druhú alternatívu, keď k nám prišli dvaja mládenci s otázkou, či nám môžu nejako pomôcť. No, nepohrdli sme. Pomoc sme prijali, do petržalskej stanice sme sa spolu s bicyklami odviezli autobusom MHD a stihli tak plánovaný vlak do Neusiedler See.

Aj keď sa to zdá neuveriteľné, predsa len sa vydávame na bicykloch podľa plánu do dediny Mönchhof, aby sme sa vrátili späť do minulosti v múzeu pod holým nebom - Dorfmusem, ktorého zakladateľmi sú manželia Jozef a Christine Haubenwallner. Toto múzeum postavili v rokoch 1989 – 1990 z budov a objektov kedysi stojacich v bezprostrednom okolí tejto dediny. V asi 35. domoch je krásne zachytený život obyvateľov tohto regiónu v období rokov 1890 až 1960. To, čo vytvorili, je úžasné.

Bolo príjemné vrátiť sa do čias minulých... Ale prišiel čas opustiť minulosť a pokračovať v súčasnosti do mesta s červeným majákom - Podersdorf. Cesta bola príjemná, viedla po značenej cyklotrase cez vinohrady. Dodržali sme všetky dopravné značenia a po hodinke pohodlnej jazdy sme si už močili nohy v Neziderskom jazere.

Po niekoľkohodinovom oddychu na pláži a malom osviežení sa vraciame po cyklotrase B10 na železničnú stanicu v Neusiedler See. A ako sa hovorí, koniec dobrý, všetko dobré v našom prípade asi neplatilo. Po vystúpení z vlaku v Trnave predná duša mojej cykloparťáčky bola opäť prázdna...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

ŠPORT

Hudáčkovci na olympiádu nepôjdu, Šatan a Ramsay zverejnili nomináciu

V nominácii nie je nijaký hráč Slovana.


Už ste čítali?