Už sa fašiang kráti

Autor: Mária Kuššová | 31.1.2015 o 22:31 | (upravené 31.1.2015 o 23:01) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  669x

Ani sme sa nenazdali a máme už po vianočných sviatkoch. Na dvere nám nenápadne klope Veľká noc, ale ešte pred ňou je tu obdobie fašiangov, ktoré je podľa mňa najveselším obdobím v roku. Začína sa po sviatku Troch kráľov a trvá do Popolcovej stredy. To, že kedysi po dedine chodili ľudia v sprievode preoblečení do rôznych masiek, poznám iba z rozprávania mojej starkej. V čase môjho detstva sa nič podobné už nekonalo. Ťažko mi bolo predstaviť si, ako to v skutočnosti vyzeralo. Tú atmosféru som zažila na vlastnej koži až prednedávnom, keď som sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine, ktoré je mimochodom najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku, zúčastnila milého podujatia pod názvom - Už sa fašiang kráti.

Pricestovali sme do krásne zasneženej krajiny. Počasie skôr pripomínalo príchod Vianoc a nie Veľkej noci, ale iba do chvíle, keď sme prekročili bránu skanzenu. Pri krásnej oravskej horárni sa už zhromažďovali zamestnanci múzea preoblečení do rôznych masiek.

Oravská horáreň

z jednej strany žena, z druhej muž

Samozrejme, že sme sa medzi nich zamiešali, pretože aj ja som prišla v maske a moji spolu fašiangovníci  museli predsa všetko zdokumentovať. O malú chvíľu sme sa v sprievode masiek vydali na cestu expozíciou regiónu Orava. Na križovatke, ktorá spája Kysuce s Oravou, sa pripojili členovia folklórneho súboru Limbora, pridali sa aj návštevníci a spolu sme tvorili dlhý sprievod vedúci oravskou dedinou, počas ktorého sa tancovalo, spievalo, zametalo a veselilo.

členovia súboru Limbora

... toľkoto nás bolo...

... a takto sa veselilo...

Sprievod sa zastavil oproti objektu vozárne z Moškovca. Tu sa za sprievodu plačiek a muziky konalo pochovávanie basy, ktoré symbolizuje končiace sa zábavy a nastávajúce obdobie pôstu. Ešte predtým sa však konala tancovačka, na ktorej si zatancovali masky aj nemasky.

tancovačka pred vozárňou

smútočný obrad

plačky

Pochovaním basy sa program v skanzene skončil. No my sme si ďalší vytvorili sami. Keďže bol čas obeda, zašli sme do zrubovej krčmy z Oravskej Polhory na výborné bryndzové halušky a teplý čaj.

Počas obeda sa vonku krásne rozsnežilo. Nám to však nijak nebránilo prejsť sa zasneženou dedinou a nakuknúť do vozárne z Moškovca, ktorá kedysi slúžila na prenocovanie furmanom. Dnes tento priestor poslúžil na ukážku a predaj remeselníckych výrobkov.

vľavo renesančno-barokový kostolík z Rudna, vpravo zvonica z Kysúc

drevená renesančná zvonica z Trstenej

Po vyšliapanom chodníčku sme sa ešte prešli Kysuckým regiónom, nakukli do jednotriednej školy z Petrovíc, pokochali sa pohľadmi na staré drevenice a opustili územie, ktoré nám tak neskutočne približuje nedávnu minulosť.

škola z Petrovíc

Na záver mi nedá nenapísať, že tohtoročné fašiangové podujatie v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch sa uskutoční v nedeľu 15. februára. Ak chcete zakúsiť fašiangy iné ako sú dnes, tak určite sem zájdite, nebudete banovať.

Fotografie a videá: autorka, J. Kuššová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?