Advent na hrade Forchtenstein

Autor: Mária Kuššová | 16.11.2014 o 16:35 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  1106x

Opäť sa blíži čas Vianoc a s nimi spojené vianočné trhy, ktoré sa konajú vo všetkých mestách, mestečkách ale aj na hradoch, či zámkoch. Pred rokom, v prvú adventnú nedeľu, som navštívila starobylý hrad Forchtenstein, ktorý je od Bratislavy vzdialený približne 100 km a patrí medzi najvýznamnejšie symboly Burgenlandu. Spočiatku patril grófom z Mattersdorfu, ktorí však v polovici 15. storočia vymreli a hrad sa stal majetkom Habsburgovcov a neskôr výmenou za panstvo Munkács sa majiteľmi hradu stali Esterházyovci.

V čase konania adventných trhov sa nedá dostať k hradu inak, ako kyvadlovou dopravou, ktorá premáva zdarma každú polhodinu z parkoviska na začiatku dediny Forchtenstein. Cesta na hrad trvá asi 15 minút. Už z parkoviska, alebo aj z autobusu je na tento hrad pekný pohľad.

parkovisko

pohľad na hrad z autobusu

Autobus zastavil priamo pred vianočne vyzdobenom padacom moste, po ktorom sme sa dostali na prvé hradné nádvorie, kde sme si zakúpili vstupenky. Vstupenka na samotný vianočný trh stojí 3,50 €. Ak ste však už tu, určite nevynechajte prehliadku tohto hradu. Prehliadka je rozdelená na tri okruhy. Lístok na jeden okruh stojí 9.- € a v tejto cene je zarátaný aj vstup na vianočný trh. Prvý okruh pozostáva z prehliadky kaplnky a obytných priestorov hradu s najväčšou súkromnou zbrojnou zbierkou, druhý okruh tvorí Esterházyovská rodová klenotnica a tretí okruh Galéria predkov. Ja som si vybrala ten prvý okruh, no možno je to dôvod navštíviť toto miesto ešte raz, aby som spoznala aj iné klenoty, ktoré ukrývajú tieto múry. To množstvo zbraní ktoré som videla, mi popravde nič nehovorilo. Ale beriem to, je to história, ktorá úzko súvisí s týmto hradom a rodom Esterházy. Milovníci zbraní si určite prídu na svoje. Zo strelných zbraní, delových gúľ, rovnošiat a ich doplnkov sa im zakrúti hlava.

prvé nádvorie

vstup do miestnosti v ktorej sa kupujú vstupenky

Najskôr sme prešli dlhou, vianočne vyzdobenou chodbou, kde sa po ľavej strane nachádzali vianočne vyzdobené delá.

Vonku pri hradbách bolo množstvo stánkov s občerstvením a tribúna, na ktorej sa po celý deň odohrávali rôzne koncerty a predstavenia. Prehliadka hradu začala na druhom, hornom nádvorí s cennými freskami na fasáde budov.

Vyšli sme na prvé poschodie, kde sa nachádzala kaplnka postavená za panovania grófa Mikuláša Esterházyho  s bohatou štukovou výzdobou. Je celoročne vyhrievaná a vyhľadávaná pre svadby a krstiny. Zmestí s do nej asi šesťdesiat ľudí.

vchod do kaplnky

Pokračovali sme v prehliadke interiérov hradu , kde v každej miestnosti boli uložené predmety, týkajúce sa vojen.

korunovačné vlajky zo 17. storočia

vojenské tašky a konské sedlá

šable a čiapky

kuchyňa

dvor

Z interiérov sme vyšli k hradnému opevneniu pri ktorom sa nachádzala poriadne hlboká studňa z ktorej vychádzala až sedemnásobná ozvena. Popri opevneniu sme prešli k strážnej veži a odtiaľ na prvé nádvorie hradu, kde sa prehliadka skončila.

vľavo strážna veža, vpravo hradná studňa

hradná studňa

Pobrala som sa pohľadať členov mojej rodiny, ktorí mi už počas prehliadky netrpezlivo sms – kovali že kde som, lebo oni si už stihli prezrieť trh, ochutnať špeciality, kúpiť suveníry a už sú premrznutí.. Musím doplniť, že celá prehliadka hradu trvala asi hodinu aj trištvrte a ešte predtým som na začiatok prehliadky ja čakala asi tridsať minút. Takže som ich vedela pochopiť, že za tie dve a pol hodiny mali toho dosť. Pre mňa však z toho vyplynulo, že dnes tu už žiadnu vianočnú atmosféru nenačerpám... Cestou som však urobila nejaký záber na veľmi rozsiahle pivničné priestory, v ktorých boli predajné stánky so suvenírmi, prezentovali sa tu remeselníci z oblasti Rosalia, nechýbala cukráreň a ani reštaurácia.

Tento rok sa Adventný trh na hrade Forchtenstein koná v dňoch 28. – 30. novembra. Opäť je to prvý adventný víkend a ak ešte nemáte žiadny plán, vyberte sa tam. Návšteva tohto miesta určite stojí za to.

Fotografie: autorka a http://esterhazy.at/sk/hradforchtenstein/1468425/Adventny-trh-na-Hrade-Forchtenstein-2014

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?