Kráľovská Viedeň

Autor: Mária Kuššová | 1.11.2014 o 21:31 | (upravené 2.11.2014 o 21:21) Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1473x

Ulice plné života, vôňa kávy, klopot koní a dookola všade pamiatky. Takto by sa dala nazvať rakúska metropola, ktorá je pastvou pre všetky zmysly.  Či na jar, v lete, na jeseň alebo v zime vždy je tu čo obdivovať. Od Trnavy je veľmi dobre dostupná. Či už autom, vlakom alebo autobusom. Ak sa do Viedne vyberiete vlakom, je dobré k cestovnému lístku si za 3.- € dokúpiť aj celodenný lístok na MHD vo Viedni. Určite ho využijete. Platí na metro, autobusy aj električky. S parkovaním je to tam trochu zložitejšie. Na koncových staniciach metra sú bezplatné parkovacie plochy. Metrom za 2,20 .- € sa dostanete priamo do centra. Poslednú tohtoročnú novembrovú nedeľu sme si vyskúšali parkovanie pri Vojenskom historickom múzeu na ulici Arsenal. Prečo tu? Pretože 26. október je rakúskym národným sviatkom a v tento deň sú všetky múzeá pre verejnosť prístupné buď zdarma alebo za výhodné zľavnené vstupné. Prehliadku sme začali práve v tomto vojenskom múzeu, ktoré sa nachádza v blízkosti autobusovej aj vlakovej stanice Wien – Hauptbahnof a je aj po ceste od Bratislavy, či už prídete po diaľnici alebo po starej ceste.

Rakúske vojenské historické múzeum sídli v komplexe viedenského arzenálu. Tento komplex budov bol postavený v rokoch 1850 – 1856 a pôvodne slúžil ako skladište zbraní. Budova, v ktorej sídli múzeum, kedysi slúžila na reprezentačné účely a ako múzeum funguje už od roku 1891. Počas prvej svetovej vojny bola prevádzka múzea zatvorená. Obnovila sa až v roku 1921. Počas druhej svetovej vojny boli interiéry budovy značne poškodené a v roku 1946 sa začalo s jej rekonštrukciou a dopĺňaním zbierok z iných múzeí Viedne. Dnes tu možno nájsť päťsto rokov rakúskej a európskej histórie ktoré si zachovali charakter umeleckého diela.

vstup do múzea

 na prvom poschodí

 expozície na prízemí

nachádza sa tu veľká zbierka modelov lodí z vojenského námorníctva

 prierez lode... do detailu vypracované kajuty, jedálne, spálne, strojovne... treba vidieť naživo

vonkajšia expozícia, tzv. Tanková záhrada

Súčasťou expozície je aj vonkajšia galéria v ktorej sú vystavené delové hlavne a v dvoch miestnostiach staršie kanóny.

Po prezretí múzea sme sa peši presunuli k zámku Belveder kde nasledovala prehliadka záhrad. Po prvý krát, to som tu už bola zo desať krát, bola otvorená zámocká kaplnka. Práve sa v nej skončila sv. omša. Využila som túto príležitosť a nakukla som do vnútra. Rovnako ma prekvapila kvetinová výsadba v tento neskorý jesenný deň. O takomto čase už býva záhrada pekne zazimovaná. Zrejme teplé jesenné počasie oddialilo vykopanie a zazimovanie kvetín. Zároveň však jazero práve pripravovali na vianočnú výzdobu.

zámok Belveder

príprava vianočného osvetlenia v jazere pred zámkom

zámocká kaplnka

Prejdúc Nový a Starý Belveder prichádzame na námestie Schwarzenbergplatz, ktorého hlavným lákadlom je monumentálna fontána, ktorá bola postavená v roku 1873 na počesť dokončenia vodovodu vo Viedni. Okolo kruhu fontány sa nachádza 365 malých trysiek, ktoré symbolizujú dni v roku. Ďalej sa tu nachádza 12 väčších trysiek, ktoré symbolizujú mesiace a ďalších tridsať symbolizuje dni v mesiaci. Šesť malých a jeden stredný ostrov symbolizujú zase dni v týždni. Tak toto som tiež do dnešného dňa nevedela. A to som okolo tejto mohutnej fontány prechádzala nespočetne veľa krát. Dočítala som sa o tom, až keď som plánovala trasu na tento výlet, kadiaľ prevediem svojich priateľov.

malé a veľké trysky

jeden zo siedmich ostrovov, čiže dní (ktovie ktorý deň je práve tento :-))

Kúsok od tohto námestia moja skupina „zavetrila“ McDonald. A ten sa stal miestom tridsať minútového odpočinku. Oddýchnutí a podaktorí aj nasýtení sme sa prechádzali nákupnými ulicami Viedne až na Štefanské námestie (Stefansplatz) a odtiaľ sme prešli na ulicu Kohlmarkt. Tu sme sa zastavili na ďalšie osvieženie v podobe kávy a koláčika v bývalej cisárskej cukrárni DEMEL, v ktorej sa až do dnešného dňa dodržiavajú tradície spojené s výrobou cukroviniek. Na niekoľkých poschodiach cukrári vyrábajú typické Demel špeciality, medzi ktoré patria šľahačkové torty, domáce cukrovinky a to všetko veľmi šikovne. Počas pracovného týždňa je možné týchto cukrárov vidieť pri práci cez presklené steny.

vo vnútri stojí Halina Pavlovská

ulica Kohlmarkt na konci ktorej stojí Hofburg

výklad v cukrárni Demel

sortiment výrobkov v cukrárni

naše občerstvenie

vľavo originálne zabalená Sacher torta, vpravo chutný zákusok

cukrári pri práci

marcipánové dekorácie

Prešli sme bránami Hofburgu na Námestie Hrdinov (Heldenplatz) na ktorom sa počas tohto štátneho sviatku koná prehliadka modernej vojenskej techniky. Je možnosť vliezť do tankov a rôznych vojenských áut.

pohľad na Hoffburg

prehliadka vojenskej techniky

Za týmto námestím sa nachádza jeden z najväčších skleníkov v Európe – Palmenhaus, postavený v roku 1883. V tejto budove sa nachádza aj motýlia zoo – Schmetterlinghaus, ktorú sme dnes tiež navštívili. Vonku bolo sychravo, dobre padlo sa zohriať v tropických teplotách, poprechádzať sa pri vodopáde kde po celú dobu okolo nás poletovali rôzne druhy motýľov, ktoré sa nebáli sadnúť si hocikde, aj na nás. Museli sme dávať veľký pozor kde stúpame, pretože motýle sedeli aj na zemi.

Dom motýľov 

posedeli si aj na zemi

pred vašimi očami sa liahnu motýle

Zohriati možno až prehriati sme ešte išli na prehliadku neďalekého Prírodovedného múzea nachádzajúceho sa na Námestí Márie Terézie. Do ukončenia otváracích hodín sme mali asi tak hodinu. Nedalo sa všetko za tak krátku dobu pozrieť. Ale niečo sme predsa videli. A poslúžilo nám to ako pozvánka na ďalšiu návštevu tohto prekrásneho objektu. Prehliadka bude potom trvať nie jednu hodinu, ale celý deň.

Prírodovedné múzeum

kaviareň v múzeu

v jednej z množstva expozícii

toto bola najväčšia korytnačka na svete

v tomto planetáriu ste skutočne ako vo vesmíre

ocitnete sa aj v praveku

pozriete si dinosaurov

nechýbajú tu slony ani žirafy

O pol siedmej sme nasadli v podzemí na metro, doviezli sa k vlakovej stanici Wien – Hauptbahnhof a odtiaľ nekonečne dlho pešo až k Vojenskému historickému múzeu, kde parkovali naše autíčka. Všetko tu už bolo ponorené do hlbokej tmy a nič nenasvedčovalo o rušnom dni ktorý tu dnes vládol. Veď bolo už skoro osem hodín.

Prírodovedné múzeum v čase nášho odchodu

Vojenské historické múzeum

Budúci rok 26. október síce padne na pondelok, ale určite sa oplatí zobrať si dovolenku a vyraziť po pamiatkach Viedne a pozrieť si ich nielen zvonku ale aj zvnútra. V tento deň je verejnosti prístupná aj budova parlamentu, ktorá sa nachádza v blízkosti radnice, budova rakúskej národnej knižnice, zľavnené vstupné je do múzea glóbusov, ďalej do múzea papyrusov, hodín...

Fotografie: M. Kuššová, J. Kuššová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?