Vranovský zámok - Perla Podyjí

Autor: Mária Kuššová | 24.9.2014 o 23:54 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  930x

V sobotu, počas akcie Európskeho týždňa mobility sme sa vybrali kombinovanou dopravou - vlak, autobus a chôdza do mestečka Vranov nad Dyjí, ktoré leží v malebnom údolí rieky Dyje pod Vranovským zámkom. A práve tento zámok, bol hlavným cieľom nášho výletu. O štvrť na šesť sme v Trnave nastúpili do prázdneho osobného vlaku smerujúceho do Bratislavy. Postupne sa však začal zapĺňať  veselou mládežou vracajúcou sa z diskoték alebo dedinských zábav. Celým vozňom sa odrazu začala niesť „vôňa“ alkoholu a cigariet. Na niektoré deti veru nebol dobrý pohľad... V Bratislave sme presadli na medzinárodný rýchlik ktorý svoju jazdu končil  v nemeckom prímorskom letovisku Binz. My sme však vystúpili hneď na druhej stanici, v Břeclavi, odkiaľ sme sa malým, dvojvagónovým vláčikom doviezli až do Znojma. Túto cestu sme si úplne užívali. Vychutnávali sme si pohľady na prekrásne scenérie moravského kraja. Prechádzali sme cez Valtice (ktoré som toto leto tak okrajovo navštívila na bicykli) aj Mikulov. Všetko išlo podľa plánu. V Znojme sme nasadli do autobusu, z ktorého sme vystúpili až vo Vranove nad Dyjí , zastávka Zámecký hotel. Bolo pol desiatej, a ako inak začať tento krásny slnečný deň, ako chutným capuccinom na terase hotela, odkiaľ sa nám naskytol prekrásny pohľad na zámok na skale.

Medzi hotelom a bývalou fabrikou na výrobu vranovskej kameniny viedla úzka asfaltová cestička, ktorá končila pri Základnej škole a zároveň na začiatku lesoparku. Tu sme sa napojili na modrú turistickú značku a mierne stúpajúcim lesným chodníkom sme prišli až  k samotnému zámku.

Základná škola

pohľad z lesnej cestičky na kostol Nanebovzatia Panny Márie

a sme hore

Cesta lesom nám trvala asi tak pätnásť minút. Postupne sme prešli na prvé nádvorie, ktoré tvorili stredoveké budovy. Tu sme si zakúpili vstupenky a o desať minút sme už boli účastníkmi prehliadky tohto zámku, ktorého poslednými majiteľmi boli členovia meštianskeho rodu Mniszek a Stadnický. Prehliadka sa začína na druhom nádvorí, prezývanom aj ako Čestný dvor. Nachádza sa tu baroková fontána, palmy a vyhliadková terasa, odkiaľ je krásny pohľad na mestečko a okolie.

vstup na prvé nádvorie

prvé nádvorie

vľavo vstup do druhého nádvoria, vpravo pohľad do záhrady

druhé nádvorie

pohľad na mestečko

Prvou miestnosťou ktorú sme navštívili bola Sála predkov z ktorej sme na chvíľu vyšli na terasu. Odtiaľ boli vidieť zrúcaniny pôvodného hradu postaveného na tejto skale už v 11. storočí a Mnizskuv kríž, ktorý dala postaviť v roku 1847 majiteľka zámku Helena Mnizsková, rodená Lubomirská na počesť svojho zosnulého manžela Stanislava na mieste, na ktoré rád chodieval.

sála predkov

vľavo pohľad na starý hrad, vpravo pohľad na Mniszkuv kríž

Prehliadka pokračovala cez vstupnú sálu do spálne Márie Anny Pignatelli, odtiaľ do veľkej jedálne, spoločenského salónu, modrého salónu, oddychového priestoru po kúpeli, do kúpeľne, výšivkovej miestnosti a orientálny salón. Cez chodbu sme sa presunuli do ďalších zámockých priestorov – salónov, ktoré zakončovala tzv. malá jedáleň.

Posledná časť patrila hlavne Stanislavovi Mniszkovi. Prvou miestnosťou bol pánsky salón, potom nasledovali švajčiarske izby, obrazáreň, pracovňa a knižnica.

obrazáreň

Dreveným točitým schodiskom sme zišli na nádvorie a na lavičke medzi palmami sme chvíľu oddychovali. Pokračovali sme prehliadkou nádvorí, zámockej kaplnky Najsvätejšej Trojice, okrasnej záhrady a výstavou „Európska kamenina“ umiestnenou v koniarni, ktorá sa nachádza hneď oproti zámku.

bývalé stajne

mne sa veľmi páčil tento detský riad

Tou istou cestičkou cez lesopark sme sa vrátili do Vranova. O pár minút nám prišiel autobus, s ktorým sme sa odviezli do Znojma. Vystúpili sme pri Mestských kúpeľoch a naše kroky smerovali k pamiatkam mesta. Prešli sme bránou Pivovaru Hostan, ktorý sa nachádza v historickom centre ako predhradie Znojemského hradu. Na konci pivovaru, v areáli přemyslovského hradu stojí Rotunda sv. Kataríny. Je tu vybudovaná vyhliadková terasa, z ktorej je pekný pohľad na rieku Dyje a na široké okolie.

Odtiaľ sme prešli do kostola sv. Mikuláša na malé duchovné zastavenie a na vyhliadkovú ochodzu kaplnky sv. Václava, odkiaľ bol nevšedný pohľad na rieku Dyje a staré mesto.

Starými uličkami sme sa dostali k Radničnej veži, ktorá je považovaná za symbol mesta Znojmo. Obloha signalizovala blížiacu sa búrku, hodiny ukazovali blížiaci sa čas odchodu nášho vlaku do Břeclavi (17:00) a tak nám nezostávalo nič iné, len prejsť Masarykovým námestím, ktoré mimochodom pokazila stavba Obchodného domu z čias socializmu, ku vlakovej stanici.

Pravdepodobne silná búrka polámala stromy a práve jeden z nich sa stal nečakanou prekážkou pre náš vlak, ktorému prišli na pomoc hasiči až z Brna. Po odstránení haluzí z koľajníc a  sto minútovej prestávke, ktorú si väčšina cestujúcich krátila popíjaním rôznych druhov vín zakúpených na vinobraní, sme nakoniec šťastne docestovali do Břeclavi a odtiaľ do Trnavy. Avšak nie o pol deviatej, ako sme mali v pláne, ale presne o polnoci!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?