Zámocký ostrov a zámok Orth

Autor: Mária Kuššová | 2.6.2014 o 0:11 | Karma článku: 9,80 | Prečítané:  4523x

Medzi Bratislavou a Viedňou sa rozprestiera Národný park Donau-Auen a v ňom mestečko Orth an der Donau so zámkom a  zámockým ostrovom. Už minulý rok som chcela navštíviť toto miesto. Vtedy sme sa sem vybrali na bicykloch z Devínskej Novej Vsi. Avšak prejsť šesťdesiat kilometrov a zároveň obdivovať krásu prírody Dunajských luhov sa za jeden deň stihnúť nedá. Vtedy sme skončili na malom občerstvení v loveckom zámočku v Eckartsau, ktorý je po cyklotrase od mestečka Orth vzdialený asi 7 km. Odtiaľ sme sa vrátili späť do Devínskej Novej Vsi. Návštevu tohto miesta sa mi podarilo uskutočniť  v tomto roku. Avšak nie na bicykli, ale na aute.  

Zaparkovali sme hneď pri zámku, ktorý sa nachádza v strede obce, v centre dunajských lužných lesov. História tohto zámku siaha až do 12. storočia, kedy bol postavený pôvodne ako stredoveký vodný hrad, ktorý bol postupne rôznymi majiteľmi prebudovaný a korunný princ Rudolf ho neskôr využíval ako poľovnícky zámoček. Istý čas slúžil aj na poľnohospodárske účely. Od roku 1957 plní funkciu múzea, slúži ako návštevnícke centrum Národného parku Donau-Auen a aj ako spoločenský priestor obce Orth. Toto všetko sme sa dozvedeli od slovensky hovoriacej sprievodkyne, nakoľko vo vybraných dňoch sa na zámku konajú „Slovenské dni“ a vtedy máte možnosť absolvovať prehliadku zámku v slovenčine. Skupinu sme tvorili iba my traja a slečna sprievodkyňa.  Previedla nás multimediálnou výstavou „DonAUräume“, ktorá je nainštalovaná v štyroch miestnostiach. Začali sme v barokovom divadle rozprávkou o vzniku Lužného lesa v slovenčine, ktorého dejstva sme sa zúčastnili priamo na javisku.

V ďalšej krásnej klenbovej miestnosti sme sa preniesli do stredoveku a pozreli si prezentáciu ako vlastne celé naše územie vzniklo.

V tretej miestnosti nás čakal zemepis. Na zemi bola rozprestretá mapa tejto prírodnej rezervácie. Boli na nej zobrazené všetky mestečká, dedinky, hrady a zámky. Na túto mapu sme mohli vstúpiť iba v špeciálne určených papučiach a poprechádzať sa od Bratislavy po Viedeň aj cez letisko Schwechat.

V poslednej miestnosti sa nachádzalo kino. Tu sme si pozreli krátky film, samozrejme v slovenčine o tom, čo všetko žije a rastie v tejto rezervácii.

Po skončení prehliadky výstavy sme si išli pozrieť zámocký ostrov. Ešte predtým však jeden člen našej výpravy vybehol na vežu, z ktorej urobil zopár zaujímavých záberov.

Na ostrove sme prehliadku začali pri európskych korytnačkách močiarnych, ktorým sa stali dunajské lužné lesy prirodzeným stanoviskom. Keďže svietilo slniečko, krásne sa vyhrievali a lebedili na konároch ležiacich na hladine jazierka.

Ďalšou zastávkou bol hotel pre hmyz. Suché drevo s dierami rôznych priemerov  poskytuje útočisko pre mnohé druhy divých včiel a ôs.

Dlhšiu zastávku sme si urobili pri starom ramene Dunaja. Bolo to také oddychové miesto, z ktorého sa dali pozorovať vtáky, vážky a malé rybky. Možno tu bolo aj viac objektov na pozorovanie, ale to by sme tu museli stráviť niekoľko dní, a nie hodín.

V pozorovaní sme pokračovali aj ďalej. Tentokrát sme sa ocitli v pozorovateľni pod vodou. Mali sme šťastie na niektoré druhy rýb. Pri určovaní nám pomohli ilustračné obrázky umiestnené na paneli.

K životu patrí aj smrť. V neďalekom lesíku ležala mŕtva srnka. Bola zdrojom potravy pre špeciálny druh hmyzu ako boli mäsiarky, bzučivky, chrobáky a iné živočíchy ktoré som od prekvapenia bližšie neurčovala. Ale jednu fotografiu som urobila. Ako som sa neskôr dočítala, toto stanovisko je zamerané na rozkladnú činnosť daných živočíchov a umožňuje spoznať takýto „odlišný“ biotop.

Zastavili sme sa aj pri plazoch, ale v hustom poraste ich nebolo dobre vidieť. Teda, nevideli sme žiadne. Našťastie. Mali to byť síce iba užovky, ale had je had! A tie ja teda nemusím vidieť ani v teráriu a nie ešte takto voľne v prírode.  A poslednou zastávkou bol syslí vrch. Bol samá dierka a v nich boli ukryté malé sysle. Nechali sa kŕmiť steblami trávy alebo ďateliny.

Keďže sa už blížila osemnásta hodina, kedy zámok a ostrov zatvárajú, museli sme sa pobrať aj my. Videli sme možno polovicu z toho, čo nám tento ostrov ponúkal. Asi sme sem mali ísť hneď ráno a nie popoludní. Autom sme sa vybrali ešte k neďalekému Dunaju, kadiaľ sa práve plavila švajčiarska loď, pozreli sme si plávajúci mlyn, zopár jácht, ihrisko pre deti aj dospelých vo vraku starej lode, nadýchali sme sa vône rybích špecialít ktorá sa tiahla z blízkej reštaurácie Uferhaus a pobrali sa domov plní zážitkov a dojmov.

 

Použité fotografie: autorka, Roman Fialka

http://www.donauauen.at/?language=slovakian

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?