Laxenburg a hrad Franzensburg

Autor: Mária Kuššová | 11.5.2014 o 23:22 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  4169x

Laxenburg je malé mestečko nachádzajúce sa 15 kilometrov južne od Viedne. Je ľahko dostupné vlakom aj autom. Teraz, keď je vo Viedni postavená nová železničná stanica Wien Hauptbahnhof do ktorej prichádzajú vlaky z Bratislavy, stačí prejsť cez cestu na autobusovú stanicu Wiedner Gürtel, ktorá sa nachádza hneď vedľa a na ktorú mimochodom prichádzajú aj autobusy z Bratislavy. Skoro každú hodinu zo šiesteho nástupišťa odchádza autobus číslo 566 do Laxenburgu. Prikladám odkaz na cestovný poriadok. http://www.postbus.at/de/Fahrplanauskunft/Fahrplandownload/index.jsp?search=true&land=WIEN&fahrplanabfrage=&startat=20. V Laxenburgu treba vystúpiť na Franz-Josephs Platz, ktoré je iba kúsok od samotného zámku a Zámockého námestia. Cesta autom je však oveľa komfortnejšia a ekonomickejšia. Môžem porovnať, pretože som ju absolvovala obidvomi spôsobmi. Každá však mala svoje čaro. Z auta, keďže bola dobrá viditeľnosť, sme krásne videli východnú časť Álp.

Zaparkovali sme priamo pred zámkom keďže parkovanie v mestečku je zdarma, zakúpili si vstupenku do parku v cene 2.- € a prehliadka sa začala. Orientácia v parku nie je zložitá. Na rôznych miestach sú umiestnené značenia kam sa ktorým smerom dostanete. My sme mali namierené na hrad Franzensburg, ktorý stojí na ostrove umelo vytvoreného veľkého rybníka.

001.jpg

Cestou sme však obdivovali rôzne stavby, ktoré tu vznikali postupne ako plynul čas. Prvou zaujímavosťou bola busta cisára Františka I., ktorú dala z vďaky vyrobiť jeho manželka Karolína Augusta. Mňa zaujala hneď jedna zmena. Začiatkom apríla, keď som tu bola po prvý krát, bola busta obalená v zasklenej konštrukcii, pravdepodobne je tak chránená pred snehom a inými vrtochmi zimy. Dnes už bola bez nej.

002.jpg

takto si v Rakúsku chránia svoje pamiatky

Striedavo sme prechádzali cez mosty a lúky. Na jednej z nich kedysi stál tzv. "Dom vrtochov", z ktorého sú dnes už len ruiny. Na okraji dubového lesa sa zase nachádzala rytierska hrobka a neďaleko rytiersky stĺp, ktorý slúžil ako symbol súdnej právomoci.

003.JPG

004.JPG

005.JPG

006.JPG

Dom vrtochov

007.JPG

Rytierska hrobka

008.jpg

Rytiersky stĺp

Cez zahustený lesný porast sme sa dostali na lúku pri jazere, z ktorej premávala za 0,50 € kompa na hrad Fanzensburg. Keďže kompa bola práve na druhom brehu pri hrade, mohli sme si dosýta zafotiť. Veď aj bolo čo!

009.JPG

010.jpg

011.JPG

012.jpg

Na prístavnej bráne visí zvon, ktorý sa potiahnutím páky rozzvoní a tým si privoláte kompu. Za nás tak urobila iná skupinka Slovákov, ktorí to tu už poznali. Po chvíľke vystupujeme priamo na hrade, v minulosti prezývanom aj ako „Záhradný dom v podobe gotického zámku".

014.jpg

prístav so zvonom na privolnie kompy

015.JPG

trasa kompy ku hradu

016.jpg

nádvorie hradu

017.jpg

vpravo okno na toaletách

018.JPG

nádvoria

019.jpg

020.JPG

021.JPG

pripravené občerstvenie pre psích návštevníkov

Keďže pred mesiacom som si prezrela interiéry hradu, teraz som sa rozhodla pre prehliadku veže a striech.  Na prízemí veže bola kedysi hladomorňa. Dnes ju pripomína postava reťazami spútaného templára a otvor v strede miestnosti, do ktorého boli odsúdenci hodení. Na poschodí, presne nad hladomorňou, sa nachádzala súdna sieň v strede ktorej je guľatý stôl s nápisom: „Učte sa, dávajte si pozor, konajte spravodlivo a ctite si bohov". Väzni mali byť z hladomorne na kladke vytiahnutí do vyšetrovne tak, aby sa v otvore sudcovského stola zjavovala len ich hlava. Po odsúdení boli zhodení do otvoru v strede hladomorne.

022.jpg

Súdna sieň

Pokračovali sme nekonečným výstupom po točitom schodisku až na vrchol des už vyhliadkovej veže, z ktorej sa nám naskytli krásne pohľady na celý park, jazero a dovideli sme dokonca aj do Viedne.

023.JPG

024.JPG

v pozadí sa tiahne Viedeň

025.JPG

026.jpg

027.jpg

028.JPG

029.JPG

030.JPG

kompa, ktorá spája hrad s pevninou

031.JPG

032.jpg

zvonica

Vrátili sme sa na poschodie, kde bola súdna sieň. Okrem dverí do tejto siene sa tam nachádzali ešte dvere aj na strechy, po ktorých viedla ochodza. Odtiaľto bolo pekne vidieť  strešné usporiadanie a stavebnú štruktúru. Po tejto ochodzi sme sa dostali až do bytu hradného farára, v ktorom bola umiestnená séria 38. obrazov dolnonemeckých krojov. V jednej z izieb sa nachádzala indiánska posteľ zo 17. storočia, nakukli sme do bytu hradného farára a úzkou prepojovacou chodbou sme sa dostali ešte do obývacej miestnosti a spálne hradného richtára.

033.JPG

ochodze

034.jpg

035.jpg

036.JPG

037.JPG

prehliadka striech

038.JPG

039.JPG

v byte hradného farára

040.jpg

vľavo indiánska posteľ zo 17. storočia

041.jpg

042.jpg

043.jpg

úzka spojovacia chodba ktorou sme sa dostali k bytu hradného richtára

Po hodinovej prehliadke sadáme v hradnej reštaurácii na malé občerstvenie. Veru dobre nám padlo kapučíno so sacherovou tortou. Nevedela som do čoho sa mám skôr pustiť, či do torty alebo do kávy. A tak som išla naraz. S ľavou rukou kávu a s pravou tortu. Obidve chutili vynikajúco.

044.JPG

Hradná kaviareň

045.JPG

046.JPG

047.JPG

Odišli sme z hradu Franzensburg plní zážitkov a lesnou cestou sme sa dostali k „Turnajovému ihrisku". Turnaje sa tu však nikdy nekonali, plocha slúžila na kolotoče a jazdecké hry. Za ihriskom sa nachádzal kaskádový most a kúsok ďalej zase gotický. Pri gotickom moste stála umelo vytvorená jaskyňa, ktorá však v čase mojej druhej návštevy bola uzavretá. Pravdepodobne tam prebieha rekonštrukcia. O kúsok ďalej sme sa zastavili na malom muffinovom pikniku pri jazere „Zlatá rybka". Žiaľ, ale žiadna tam nebola. Zato na plytčine na slnku sa tam vyhrievalo množstvo malých žubrienok.

048.JPG

Turnajové ihrisko

049.JPG

050.JPG

051.jpg

052.JPG

Kaskádový most

053.JPG

pohľad na jazero z gotického mosta

054.JPG

Gotický most

055.JPG

jazero Zlatá rybka

056.JPG

057.jpg

vľavo muffinvý piknik

058.JPG

žubrienky

Po asfaltovom chodníčku sme pomaly kráčali k východu. Zastavili sme sa ešte pri ležiacom dube, prešli sme levím mostom a malú fotografickú zastávku sme si urobili pri „Zelenom letohrádku".

059.JPG

ležiaci dub

060.jpg

061.JPG

Leví most

062.JPG

Zelený letohrádok

063.JPG

064.jpg

V blízkosti Starého zámku, v ktorom dnes sídli Štátny filmový archív, sme ešte na diaľku zbadali bývalú ľadovňu, v ktorej od jari až do septembra uskladňovali ľad dovezený zo zámockého jazera.

065.JPG

Starý zámok

066.JPG

067.JPG

068.JPG

069.JPG

bývalá ľadovňa

070.JPG

No a na záver som zbadala otvorené dvere do pôvodne jedálenského traktu, dnes konferenčného centra v Novom zámku. Vbehla som tam a urobila zopár záberov.

071.JPG

otvorené dvere konferenčného centra

072.JPG

073.jpg

074.JPG

075.jpg

076.jpg

077.JPG

Krátkou prechádzkou po námestí s radnicou, farským kostolom a „Modrým dvorom" ktorý získala Mária Terézia, sme zakončili náš celodenný výlet po Laxenburgskom parku a jeho pamiatkach.

078.jpg

Námestie s radnicou a farským kostolom

079.JPG

interiér kostola

080.jpg

081.jpg

kaplnka

082.jpg

083.jpg

Modrý dvor

084.JPG

.. a posledný pohľad na námestie

Ešte tu zostalo niekoľko stavieb ktoré som nevidela a chcela by som vidieť. Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré, možno sa sem vrátim a uvidím čo som nevidela a možno aj tú „zlatú rybku“ v jazere, pre ktorú mám už pripravené aj tri želania.

Fotografie: autorka, Miladka Lonská

Zdroj: zakúpená publikácia: Hrad Franzensburg - Laxenburg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?