Zámocký park v Topoľčiankach

Autor: Mária Kuššová | 27.4.2014 o 22:21 | (upravené 28.4.2014 o 20:17) Karma článku: 8,29 | Prečítané:  1344x

Pred pár dňami som neplánovane navštívila zámocký park v Topoľčiankach. Keď som vstupovala do areálu, začala som počítať roky, kedy to bolo naposledy, keď som tu so svojimi deťmi, niekoľko rokov po sebe trávila predĺžené víkendy. Bývali sme priamo v zámku, a tak na prechádzky do parku sme chodili aj niekoľkokrát za deň. Napriek tomu, že fontány a jazierka boli vyschnuté a zarastené, po chodníčkoch sa dalo chodiť krížom-krážom celé kilometre. Deti si tam bezstarostne pobehovali a hrali. Spomenula som si, že najväčšou zábavou bola prázdna fontána v ktorej rozprskovali striekajúcu vodu a ktorá sa strácala na dne. Kto vie, či tú fontánu dnes ešte nájdem? Veď odvtedy uplynulo pätnásť rokov.

A našla som. Aj fontánu a doma v archíve aj fotografiu. Vľavo je fontána spred pätnástich rokov (uprostred ktorej stoja moje dve dcérky spolu so synom mojej priateľky - samozrejme  úplne celé mokré) a vpravo tá istá fontána, ale dnes.

001.jpg

Bola som veľmi milo prekvapená, ako sa park za pätnásť rokov zmenil. Dnešná prechádzka trvala asi dve hodiny. Vybrali sme sa cestičkou pomedzi rozkvitnuté kríky orgovánu až sme sa dostali k prvej, už vyššie spomínanej fontáne. Okrem orgovánu okolo kvitli aj iné kríky. Pekne upravený a vyčistený chodníček nás priviedol ku kaplnke sv. Vendelína a rovnako pomenovanému jazierku, uprostred ktorého je vybudované odpočívadlo a aj domček pre divé kačky. Práve sa tam vyhrievala mama kačka, so svojimi ôsmymi detičkami.

002.jpg

003.JPG

0004.JPG

rozkvitnutá dulovnica

00004.JPG

006.JPG

kaplnka sv. Vendelína s jazierkom

007.JPG

odpočívadlo a domček pre divé kačice

008.jpg

09.JPG

Cestičky lemovali stromy z ktorých niektoré sú staré viac ako sto rokov. Pri väčšine z nich sú umiestnené tabuľky so slovenským a latinským názvom. Ako som sa neskôr doma dočítala, tak prvé stromy dal pravdepodobne vysadiť v rokoch 1800 až 1820 Ján Nepomuk Keglevič.

10.jpg

Prechádzaním  sme sa dostali až k jazierku, nazývané Zámocké kúpalisko, ktoré bolo vybudované pre zámockých pánov a neskôr slúžilo aj pre verejnosť. Bolo veľmi atraktívne, nakoľko to bolo jediné miesto na okolí, kde sa dalo kúpať.

11.jpg

štedrec alpínsky

12.JPG

13.JPG

Zámocké kúpalisko

14.JPG

Od kúpaliska  po lúke plnej kvetov a popri potôčiku sme sa dostali k Labutiemu jazierku. V minulosti tu vraj chovali labute. Preto dostalo práve takéto pomenovanie. A aj dnes si tu plával párik bielych vznešených labutí.

17.JPG

vyhliadková terasa nad baštou v Labuťom jazierku

20.jpg

23.jpg

Labutie jazierko

22.JPG

21.JPG

mreža na vyhliadkovej terase v tvare labutí

24.JPG

Sediac na lavičke pri pohľade na stojacu baštu vo vode, som si uvedomila, že toto jazierko tu tiež pred pätnástimi rokmi nebolo. Stála tu iba bašta v zarastenej jame. V domácom archíve som našla aj fotografiu spred pätnástich rokov.

26.jpg

hore Labutie jazierko pred pätnástimi rokmi a dole dnes

25.jpg

Keďže sa stmievalo a schyľovalo k búrke, pobrali sme sa lesnou cestičkou k východu zámockého areálu. Cestou sme stihli urobiť ešte niekoľko fotografií a s konštatovaním že sa sem určite ešte vrátime, opúšťame tento obnovený park.

18.JPG

19.JPG

27.JPG

28.JPG

Vďaka že sa našli ľudia, ktorí nenechali tento areál ešte viac schátrať. Ako som sa dozvedela z webovej stránky http://www.parktopolcianky.sk „všetku prácu vykonávajú dobrovoľne, bez nároku na odmenu, z osobného presvedčenia a prirodzenej potreby pre poriadok a čistotu. Ich cieľom je kompletne dať do poriadku park, nie pre peniaze, nie pre zisk, ale pre to, aby sa zaň nemuseli hanbiť, aby nielen im, ale aj ďalším návštevníkom, park prinášal pokoj a oddych pri nedeľnej prechádzke a aby sa ich deti a vnúčence mohli hrávať v čistom a peknom prostredí."

Fotografie: autorka, Roman Fialka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?