Haydnov Eisenstadt

Autor: Mária Kuššová | 16.3.2014 o 21:11 | (upravené 16.3.2014 o 22:46) Karma článku: 7,16 | Prečítané:  1007x

V histórii Eisenstadtu hrala hudba významnú úlohu a nie je tomu inak ani dnes. V jednu októbrovú slnečnú sobotu sme sa aj my nechali vtiahnuť do čara tohto mesta a do hudby, skomponovanej takými slávnymi skladateľmi, akými boli Joseph Haydn a Franz Liszt. V bratislavskej Petržalke sme nasadli na vlak ktorý smeroval do stanie Parndorf Ort. Tu po krátkej prestávke sme presadli do vlaku smerujúceho do našej cieľovej stanice - Eisenstadt. Prvou našou zastávkou bol pútnický kostol „Navštívenia Panny Márie" prezývaný aj Haydnov kostol, ktorý dal postaviť v rokoch 1715 - 1722 knieža Esterházy.

00001.jpg

Severná veža v tomto kostole je miestom posledného odpočinku hudobného skladateľa Jozepha Haydna. Kostolom sa niesla jedna z množstva jeho omší, ktoré pre kostol skomponoval a ktorá umocňovala moje dojmy pri návšteve mauzólea. Trochu som sa preniesla do svojho detstva, kedy som navštevovala Ľudovú školu umenia - hru na klavír. K tomu patrili aj hodiny teórie, na ktorých sme sa učili o živote umelcov a ich umeleckých dielach. Medzi mojich obdivovateľov patril aj Jozeph Haydn, ktorý počas tridsiatich rokov robil sluhu, síce vysoko postaveného, ktorý dostával každý deň príkazy. Jeho život „hudobného sluhu" síce znamenal veľa úklonov a leštenia topánok, ale mal i svoje výhody. Celé desaťročia mal publikum pripravené počúvať jeho skladby, k dispozícii vynikajúci orchester a čas rozvíjať svoje hudobné nadanie. Keď sa po smrti kniežaťa Mikuláša I. kapela rozpustila, stal sa vlastným pánom. Roky služby u Esterázyovcov v Eisenstadte mali pre neho veľkú cenu. Pomohli mu stať sa jedným z najoriginálnejších a najvplyvnejších skladateľov svojej doby.

0002.jpg

Po tichom rozjímaní sme navštívili malú Kalváriu, Krížovú cestu s drevenými postavami v životnej veľkosti, ktorá sa taktiež nachádza v tomto kostole.

0003.jpg

0004.jpg

0005.JPG

0006.jpg

0007.JPG

008.JPG

009.jpg

010.jpg

Krížová cesta pokračovala aj vonkaajším priestranstvom pomedzi strechy

011.JPG

Zhora sa naskytli krásne pohľady na okolie

012.jpg

A na záver sme ešte v tom istom kostole navštívili Kaplnku milostí, v ktorej sa práve pripravoval krst.

13.jpg

14.JPG

15.JPG

Cestou z kostola, ako sa patrí, sme sa zastavili na malé občerstvenie v jednej útulnej domácej cukrárni. Oddýchnuté sme pokračovali v prehliadke malebného mestečka. Prešli sme okolo sochy a aj okolo domu v ktorom žil ďalší významný hudobný skladateľ Franz List.

16.jpg

17.JPG

Z interiéru cukrárne

18.JPG

19.JPG

Konečne sme sa dostali k barokovému zámku Esterházyovcov, ktorý patrí k jedným z najkrajších v Rakúsku. Keďže prehliadka zámku je rozdelená na štyri okruhy, z časových a aj finančných dôvodov (jeden okruh stojí 9.- €) sme sa rozhodli iba pre jeden - Skvosty zámku Esterházy, do ktorého patrila aj prehliadka Haydnovej sály s umeleckými freskami a v ktorej sa ešte aj dnes konajú koncerty a Haydnov hudobný festival. V nej boli aj po prvý krát uvedené jeho diela.

20.jpg

21.JPG

22.JPG

23.jpg

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.jpg

28.JPG

Haydnova sála

Očarení krásou interiéru sme pokračovali prehliadkou exteriéru. Dostali sme sa do prekrásneho zámockého parku. Na malý občerstvovací odpočinok sme sa zastavili pri Leopoldinom chráme, ktorý postavil v roku 1806 architekt Moreau. Je okrúhleho tvaru so stĺpmi s inšpiráciou Egypta a nachádza sa nad rybníkom, ktorý nesie jej meno. Vo vnútri je umiestnená socha Leopoldine od talianskeho sochára Antónia Canovu z roku 1805. Pohľady z tohto miesta sme samozrejme do detailu zdokumentovali.

29.JPG

Chrám Leopoldine

30.jpg

31.JPG

Socha "Leopoldine"

32.JPG

33.JPG

Pokračovali sme po lesnej cestičke smerom k Orangerii, ktorá bola v prvej polovici 19. storočia  jedným z najväčších a najmodernejších skleníkov v Rakúsku. Palác, záhrady a oranžéria boli osvetlené a tvorili unikátne zázemie pre divadlo a rôzne spoločenské podujatia organizované Esterházyovcami.

34.JPG

35.JPG

36.jpg

37.JPG

38.JPG

39.JPG

Orangéria

40.JPG

41.JPG

Oleandre pripravené na zazimovanie

42.JPG

43.JPG

Ďalšie jazieko s malým vodopádom

44.JPG

Zadnou bránou sme vyšli z rozprávkovej záhrady do ulíc malebného mestečka. Nevynechali sme ani ulicu „Jozeph Haydn Gasse" na ktorej sa nachádza dom, v ktorom Jozeph Haydn žil a pracoval. Od jeho domu na jeden koniec ulice sa naskytá pohľad na zámok, do ktorého chodil koncertovať a na druhý koniec ulice zase na františkánsky kláštor s kostolom, v ktorom sa dnes nachádza diecézne múzeum.

45.JPG

46.jpg

Pohľad od Haydnovho domu na oba konce ulice

47.JPG

Dom, v ktorom žil a pôsobil Jozeph Haydn

48.jpg

zadný vchod do záhrad                                    Františkánsky kostol

Deň sme zakončili nákupmi na ulici Hauptstraße. Okrem množstva obchodov a kaviarničiek sa na tejto ulici nachádza aj budova radnice a Slovenského konzulátu. Po skončení nákupov sme sa pobrali na železničnú stanicu, nastúpili na vlak a šťastne dorazili domov. Bol to veľmi pekný celodenný výlet, počas ktorého sme videli veľa krásnych vecí a zažili jedinečnú atmosféru tohto hudobného mestečka.

49.JPG

50.jpg

Budova konzulátu Slovenskej republiky

51.JPG

Radnica

52.jpg

53.JPG

54.JPG

Kaviarničky

55.JPG

56.JPG

57.JPG

a posledný pohľad ....

58.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?