Hrabyně

Autor: Mária Kuššová | 26.10.2013 o 1:35 | Karma článku: 8,81 | Prečítané:  682x

Pred pár dňami som navštívila Pamätník druhej svetovej vojny v Hrabyně. Nedá mi nepodeliť sa s Vami pár riadkami a hlavne fotografiami o tomto pôvodne pietnom mieste postavenom v rokoch 1976 až 1980 na okraji obce Hrabyně, ktorá bola počas oslobodzovacích bojov na jar v roku 1945 takmer celá zničená a preto vybraná pre stavbu tohto pamätníka. V deväťdesiatych rokoch sa stal pamätník súčasťou Slezského zemského múzea v Opave. Areál pozostáva z dvoch častí. Administratívnej budovy v ktorej sa nachádzajú výstavné priestory, pokladňa, bádateľňa, rokovacia sála a reštaurácia pre návštevníkov. Hladnejší zostali v reštaurácii a tí menej hladní (medzi nimi som bola aj ja) sme sa vybrali po krásnej lipovej aleji k budove pamätníku. V studenej betónovej stavbe sme našli staručkú drobnú pani, ktorá si určite z detstva veľmi dobre pamätala, koľko škody a utrpenia priniesla druhá svetová vojna. Dopodrobna a tak oduševnene nám rozprávala o udalostiach, ktoré sa zapísali do dejín vtedajšieho Československa.

01.JPG

02.JPG

vstup do pamätníka

Vo vstupnej časti sa nachádza pamätná sieň. Expozícia pokračuje do podzemných priestorov, v ktorých chronologicky pripomína vojenské a politické udalosti druhej svetovej vojny a civilný život obyvateľstva. Hlavnú časť expozície tvorí bojová technika a dom zničený vojnou, ktorý bol postavený na základe dobových fotografií zničenej obce Hrabyně a sú v ňom umiestnené autentické predmety, ktoré venovali obyvatelia obce. Nachádza sa tu veľa informačných kioskov, v ktorých sa dajú vyhľadať rôzne dobové fotografie a dokumenty, plazmové obrazovky na ktorých sa premietajú dokumenty a zo všetkých strán sú počuť zvuky lietadiel a bombardovania. Jednoducho, ste v centre diania.

04.JPG

05.JPG

Pohľad na zbombardovaný dom z obce Hrabyně

Zbombardovaný dom z obce Hrabyně

07.JPG

08.JPG

pivnica v ktorej sa ľudia ukrývali počas bombardovania

pohěad do izby

pôvodný nábytok poškodený delostreleckým granátom v apríli 1945

pôvodný nábytok poškodený delostreleckým granátom v apríli 1945

interiér

13.JPG

14.JPG

pohľad do ďalšej izby

za domom

za domom

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

Jednotlivé vitríny symbolizujú udalosti a objekty, ktoré bezprostredne patrili k vojne, napr. poľný telegraf, žandársku stanicu a pod.

28.JPG

hraničný stĺp v tvare vlajky so štátnym znakom

hraničný stĺp v tvare vlajky so štátnym znakom

31.JPG

telegrafista

telegrafista

33.JPG

34.JPG

39.JPG

pohľad do žandárskej kancelárie

pohľad do žandárskej kancelárie

41.JPG

Ďalšia časť expozície je zameraná na koncentračný tábor Mauthausen, ktorý patril medzi najhoršie nacistické tábory. K tomuto táboru patril aj žulový lom, po ktorom väzni po strmých schodoch vynášali kvádre za neustálej streľby a poháňania palicami a obuškami.

35.JPG

36.jpg

Prehliadku sme zakončili na symbolickom cintoríne, kde je umiestnených 13 000 doštičiek s menami padlých vojakov.

symbolický cintorín

pamätné tabuľky s menami padlých vojakov

45.JPG

K pamätníku patrí aj vonkajšia expozícia bojovej techniky.

47.JPG

48.JPG

Priblíženie udalostí druhej svetovej vojny formou, ako ju nainštalovalo Slezské zemské múzeum zaujme určite každého a na každom zanechá veľmi silný citový dojem. Medzitým čašník v múzejnej reštaurácii nestihol obslúžiť nikoho z polovice výpravy. Počkali sme kým si rovnako hladní ako my prezrú pamätník a cestou domov sme sa zastavili v bývalom zájazdovom hostinci, v ktorom nemali problém prijať a pohostiť tridsať hladných múzejníkov. Kuřecí řízek jako vrata s bramborovou kaší chutil vynikajúco.

50.JPG

51.JPG

Fotografie: Autorka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?