Mestečko na ostrove obklopenom morom, riekou a lagúnou

Autor: Mária Kuššová | 10.8.2013 o 16:44 | (upravené 10.8.2013 o 16:49) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  987x

Je pol siedmej ráno. Dorazili sme po nočnej jazde autobusom šťastne do Bibione. Do desiatej musíme počkať, kým upracú apartmán až potom sa môžeme ubytovať. Keďže plážový ukazovateľ teploty vzduchu o tomto čase ukazoval 29°C, naša mládež sa rozhodla skrátiť si čas ranným kúpaním v mori.  My starší sme zostali sedieť na plážovej lavičke obklopení batožinami sledovať, ako sa život v Bibione pomaly prebúdza. Stredisko je veľmi pekne a dobre vybudované. Nechýbajú sprchy, šatne, toalety, prvá pomoc, plážové ihriská ani tenisové kurty. Po pieskovej pláži sa začali preháňať čistiace autá zberajúce nečistoty, ktoré počas noci vyplavilo more a zároveň uhladzovali piesok pre turistov. Ďalší zase upravovali plážové lehátka so slnečníkmi a na drevených mólach už pobehovali alebo sa prechádzali dovolenkujúci turisti.  Asi po hodine sledovania sa striedame pri strážení batožín. My sa však nejdeme kúpať, ale občerstviť sa do plážového baru voňavým capuccinom a chrumkavým croissantom.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

V Bibione som už po druhý krát. Je to vlastne mesto na ostrove s asi 10 km dlhými piesočnatými plážami, obklopené lagúnou, riekou a morom. Rozdelené je na štyri oblasti. Prvou z nich, tiahnucou sa od severu, je Lido dei Pini. Táto časť Bibione je zasadená do nedotknutej prírody, ktorej dominantou sú borovicové lesy. Odtiaľ pochádza aj jej názov Pini. Na konci jednej z množstva borovicových ciest a cestičiek je postavený maják - „Il Faro". Cesty k nemu sú veľmi dobre značené. Nie je možné zablúdiť. Maják bol postavený na začiatku dvadsiateho storočia, avšak dnes už svoju funkciu neplní. Slúži ako cieľ výletov, či už na bicykli alebo pešo.

004.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

morskými vetrami ošlahané borovice

cestička na konci ktorej je maják

09.jpg

značenie

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Betlehem postavený na skale pred majákom

pohľad na maják

Na veľkom piesočnatom priestranstve možno nájsť veľa druhov vyplavených mušlí, vyschnutých koreňov, ale aj žijúcich rastlín. Z miesta, kde sa rieka Tagliamento vlieva do mora, vidieť neďaleké mestečko Lignano.

vyplavené mušle pri majáku

17.jpg

18.jpg

 

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

Okrem toho je Lido dei Pini rajom pre štvornohých miláčikov. Nachádza sa tu totiž pláž pre psov - La spiaggia di Pluto. Na tejto pláži po zakúpení lístka dostanete pre Vášho psíka misku, vodítko aj lehátko.

24.jpg

25.jpg

26.jpg

v ružovom kočíku su dvaja psíkovia

V kočíkoch na fotografiach si všimnite psíkov.

aj v tomto kočíku si všimnite psíka

http://www.laspiaggiadipluto.com/,

http://www.youtube.com/watch?v=7caXEYbKVpk,

http://www.youtube.com/watch?v=_1_DN30czhg

Ďalšia časť Bibione - Spiaggia je centrálnou časťou letoviska a preto patrí medzi najrušnejšiu. Vedie tadiaľto dlhá promenáda plná obchodov, reštaurácii, kaviarní, cukrární a rôznych iných atrakcií ako sú napríklad diskotéky alebo neďaleký Lunapark. Ukončená je kruhovou, farebne svietiacou fontánou. V blízkosti sa nachádza aj autobusová stanica.

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

Stredisko Lido del Sole je o niečo pokojnejšie ako Spiaggia. Nachádza sa tu letný kostolík sv. Petra rozprestierajúci sa uprostred borovicového lesíka. Pripomína taký malý amfiteáter. Každý večer sa v ňom konajú sv. omše. Nič bližšie o tomto kostole neviem, ale všimla som si, keďže bývame neďaleko, že každý večer o deviatej, hrá zo zvonice zvonkohra melódiu piesne Božia rodička. Neviem či to je náhoda, alebo to má nejakú súvislosť, ale tí ktorí boli v Lurdoch vedia, že každý večer o deviatej začína v Lurdoch sviečkový sprievod a počas neho sa spieva aj táto pieseň.

letný kostolík sv. Petra

oltár zasvätený sv. Petrovi

Okrem ohňostroja, som tento rok zaregistrovala novú akciu. Vystúpenie hudobnej skupiny „Banda musicale di Vado". Pochodovali a zároveň hrali, ľudia sa k ním pripájali a vytvoril sa tak sprievod ktorý prechádzal popri pláži a ulicami mesta.

Banda musicale di Vado

Banda musicale di Vado

Banda musicale di Vado

Posledným, najjužnejším strediskom je Bibione Pineda. Typickou pre túto oblasť je bývalá rybárska osada so zachovanými pôvodným stavbami z prírodných materiálov. Dnes slúži ako reštaurácia a ubytovacie zariadenie pre turistov Casoni.

reštaurácia

41.jpg

42.jpg

43.jpg

Na samom konci nájdete prístav Portobaseleghe, v ktorom kotvia jachty a plachetnice. Je tu možnosť prenájmu lode či už na výlety alebo rybolov.

44.jpg

45.jpg

48.jpg

http://www.captainigloo.it/.

Týždeň je málo na to, aby sa tu dalo vidieť a navštíviť všetko, keďže hlavným dôvodom návštevy Bibione je slnko a more. Ale môžete si požičať v požičovni bicykel či už pre jedného a tak stihnete toho vidieť viac, alebo keď ste väčšia skupina, požičiavajú tam aj bicykle na štyroch kolesách aj pre štyroch alebo pre šiestich. Je to zábava. Treba vyskúšať. Veľmi pekne sú tam upravené cesty a rozdelené chodníky pre chodcov a pre cyklistov. Po večeroch sa dá nekonečne prechádzať po drevených mólach vedúcich popri plážach, ktoré z väčšej časti spájajú jednotlivé oblasti Bibione, alebo sa kúpať v mori pri západe slnka. More je príjemne teplé, pláže sú čisté a veľmi pekne upravené. Ak bývate v apartmáne a varíte si sami, je tam dosť marketov, kde si kúpite všetky potraviny za dostupné ceny. Každý utorok sa tu konajú trhy, na ktorých dostanete kúpiť úplne všetko. Jednotlivé oblasti spája aj autobus MHD Linea 1 a Linea 2 v pravidelných 30 minútových intervaloch od siedmej hodiny ráno do polnoci. Môžete si tu kúpiť aj internet. Týždeň stojí okolo 15.- € alebo ísť si sadnúť do wi-fi baru, kde pri kúpe nápoja dostanete heslo k pripojeniu na internet. Avšak tento špás sme si dovolili len raz :-). Zato zmrzlinu si môžete dopriať častejšie. Je vynikajúca. Slovami sa nedajú popísať pocity, atmosféru treba zažiť na vlastnej koži. Preto ak sa ešte len chystáte niekam na dovolenku a neviete kam, tak sa vyberte do Bibione. Ale až v septembri, nakoľko v auguste sú v Taliansku prázdniny a ceny v letovisku sú najdrahšie.

50.jpg

51.jpg

52.jpg

53.jpg

54.jpg

57.jpg

58.jpg

59.jpg

60.jpg

61.jpg

Capuccino vypité, croissant zjedený a ja som si už týmito riadkami len zaspomínala na tohtoročnú dovolenku.

Fotografie: autorka, Jana Kuššová, Simona Jurčová

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?