Jeden pekný deň na Záhorí

Autor: Mária Kuššová | 4.6.2013 o 22:53 | (upravené 5.6.2013 o 9:37) Karma článku: 10,93 | Prečítané:  1667x

Zastávka  Kopčany! Vystúpili sme. Vlak odišiel a zostali sme iba my dve, železničná trať a osamelo stojaci domček s nápisom Kopčany. Vybrali sme sa po asfaltovej ceste do asi 2 km vzdialených Kopčian. Cesta ubehla pomerne rýchlo, nakoľko sme sa kochali pohľadmi na množstvo rozkvitnutých poľných kvetov, v pozadí ktorých sa vynáral Holíč. Mesto, v ktorom chceme náš výlet zakončili. Dalo by sa povedať, že naše kroky viedli po stopách šľachtického rodu Habsburgovcov.

budova železničnej zastávky v Kopčanoch

My dve a cesta do Kopčian

Vstúpili sme do barokového objektu bývalého cisársko-kráľovského žrebčínu v Kopčanoch, ktorý dal v 18. storočí postaviť František Štefan Lotrinský ako svadobný dar svojej manželke Márii Terézii.

Hlavný vstup do žrebčína

Mlčky sme sa prechádzali a obzerali ošarpané hospodárske budovy, na ktorých zo striech vyrastala náletová zelina a dreviny.

Náletové zeliny na strechách hospodárskych budov

Z kaštieľa, v ktorom sa kedysi odohrávali veľkolepé hostiny po poľovačkách, zostali už iba vonkajšie steny.

Bývalý kaštieľ

Zastavili sme sa pred krídlom budovy, ktorého časť už prešla rekonštrukciou. Vidieť to hlavne na strechách

Zrekonštruované strechy a časť fasády

zrekonštruované strechy

a z časti aj na fasáde.  Tu sa nás ujíma sprievodca, od ktorého sa dozvedáme o Projekte cezhraničnej spolupráce, ktorého úlohou je rozvoj cestovného ruchu a opravy jednotlivých budov a okolia. Ukázal nám aj vnútorné obnovené priestory, ktoré do budúcna plánujú využívať ako múzeum, alebo reprezentatívnu miestnosť.

Vnútorné priestory

Na záver sme nahliadli do pôvodných, historických stajní. Vchody do jednotlivých maštalí boli umiestnené v arkádach spolu s okienkami pre seno.

Dvere do stajne s okienkom na seno

Vo vnútri to dýchalo históriou. Vystavené tu boli staré pracovné náradia, koče, postroje, ohlávky aj opraty. Zachovali sa pôvodné kamenné válovy na vodu a na zemi miestami ešte vidno dubovú dlažbu.

Historická stajňa

Historická stajňa

Historická stajňa

Nasleduje ešte obzretie súčasných stajní a súkromných koní členov Jazdeckého a agroturistického centra v Kopčanoch (JACK).

Súčasné stajne

kone

Odchádzali sme s nádejou, že toto miesto raz bude opäť také slávne, ako za panovania Františka a Márie Terézie.

Bývalý kaštieľ

18c.JPG

19c.JPG

20c.JPG

21c.JPG

22c.JPG

Z dediny sme vyšli na poľnú cestu a pomaly sme sa dostali ku kostolíku Sv. Margity Antiochijskej. Je to jediná, kompletne zachovaná stavba pochádzajúca z obdobia Veľkej Moravy.

V pozadí kostolík Sv. Margity Antiochijskej

Kostol Sv. Margity Antiochijskej

Po krátkom odpočinku sme pokračovali cez polia a stromovú aleju, ktorá nás doviedla k bývalému letnému sídlu Habsburgovcov v Holíči. Pohľad bol rovnako smutný, ako pri návšteve neďalekého žrebčína. Národná kultúrna pamiatka! Blysklo mi hlavou. Cestičkou  popri hradnej priekope sme sa dostali k vchodu do zámku.

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Zakúpili sme si pohľadnicu, ktorá zároveň slúžila ako vstupenka a výťažok z nej vraj ide do fondu na opravu tohto objektu. Na prvom poschodí, ktorého jedno krídlo prešlo rekonštrukciou, sa od roku 2010 nachádza vysunutá expozícia Záhorského múzea v Skalici. Rozdelená je na dve časti. Historickú a novodobú. V tej historickej časti je veľká zbierka poľnohospodárskeho náradia a vybavenie pôvodného mäsiarskeho obchodu, ktoré daroval do múzea pán Jaroslav Prílučík. Bol vychýreným miestnym mäsiarom.

Mäsiarsky obchod

zariadenie

Nechýbajú tu ani rôzne makety historických objektov (ako je napríklad žrebčín v Kopčanoch, veterný mlyn, zámok, železničná stanica). Vyrobil ich miestny rodák, Jozef Kuruc. Expozíciu dopĺňajú obrazy neprofesionálneho maliara Otta Kroupu z Holíča, na ktorých zachytáva najstaršie objekty mesta.

Maketa železničnej stanice Holíč

Žrebčín v Kopčanoch

Holíčsky zámok

Pohľad do expozície

Obraz

Novodobá časť je venovaná súčasnému umeniu. Vystavená je tu Holíčska fajansa, ktorej autorom je pán Peter Pollák. Vo svojej dielni pokračuje v dlhoročnej tradícii výroby, ktorú tu v 18. storočí založil František Lotrinský.

Novodobá Holíčska fajansa

Postupne sme prešli takmer všetkými miestnosťami. Holé priestranné chodby striedali menšie miestnosti. Vraj ich je na zámku presne sto. Pozreli sme si kaplnku Nanebovzatia Panny Márie, v ktorej nám sprievodkyňa svojim spevom dokázala, že je tam vynikajúca akustika a preto sa tam konajú občas malé koncerty. V období keď tu sídlila Meštianska a Učňovská škola, táto kaplnka slúžila na premietanie filmov.

Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie

Čínska sála je najreprezentatívnejšou miestnosťou na zámku. Je tu umiestnená kaďa, ktorá slúžila na odchyt dažďovej vody a kameninové kachle. Dvere sú bohato zdobené čínskymi maľbami z výjavov zo života a s kvetinovými motívmi.

Kaďa na dažďovú vodu

Dvere do Čínskej sály

Nevynechali sme ani podzemie, v ktorom sa nachádzali strieľne na obranu hradu.

Podzemie

Pohľad z podzemia

Vyšli sme sa poprechádzať aj na terasu a chvíľu sme sa cítili ako zámocké panie.

Pohľad z terasy

Na terase

Ešte jedným okom a objektívom vykúkame cez pootvorené dvere na cestu, ktorá nás doviedla od žrebčína k zámku a po ktorej odchádzali a prichádzali koče cisárskeho dvora, keď sa rozhodli tráviť svoj čas na zámku.

Východzia brána smerok k žrebčínu

V autobuse sme mali dosť času rozmýšľať nad všetkým, čo sme dnes videli. Prečo takáto pamiatka je v takom schátranom a žalostnom stave? Využívame dostatočne peniaze z EU? Používajú sa na tie správne miesta? Napriek týmto nezodpovedaným otázkam sme skonštatovali krásne prežitý deň na Záhorí a ak je naozaj pravdou, že návštevou zámku podporíme jeho obnovu, tak sa pridajte aj vy. Stojí to za to! Ja som tu už bola druhý krát.

O dva mesiace neskôr som navštívila cisársky zámok Schloss Hof  v Rakúsku. Rovnako, ako tento náš v Holíči, vlastnili cisárovná Mária Terézia a František Štefan Lotrinský. Po rokoch honosného vládnutia týchto panovníkov, nasledovalo oveľa viac rokov, počas ktorých sa obidvom zámkom nevenovala žiadna pozornosť. Chátrali  a upadali, až z nich úplne vymizla niekdajšia krása. Ako sa zo schátraného zámku opäť stala perla Dolného Rakúska? O tom hovorí fotografická výstava v zrekonštruovanom lapidáriu zámku.

01.JPG

02.JPG

Revitalizácia tohto objektu trvala približne dva roky. Podrobnosti si môžete prečítať tu:

http://www.4-construction.com/sk/clanok/revitalizacia-zamku-schlosshof/

Keby sa spojili naši slovenskí odborníci a remeselníci, nadšenie, peniaze vyžiadané na opravu zámku z EU a finančná podpora štátu, tak ako sa to stalo v susednom Rakúsku, možno by sa Holíčsky zámok stal perlou Slovenska.

Úplne na záver prikladám fotografie na porovnanie. Vidíte  v nich istú podobu?

Kaplnka na zámku Schloss Hof a v Holíči

Schodisko na zámku Schloss Hof a v Holíči

Zámok v Holíči a zámok Schloss Hof

Fotografie: autorka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?