Už sa fašiang kráti

Autor: Mária Kuššová | 31.1.2015 o 22:31 | (upravené 31.1.2015 o 23:01) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  610x

Ani sme sa nenazdali a máme už po vianočných sviatkoch. Na dvere nám nenápadne klope Veľká noc, ale ešte pred ňou je tu obdobie fašiangov, ktoré je podľa mňa najveselším obdobím v roku. Začína sa po sviatku Troch kráľov a trvá do Popolcovej stredy. To, že kedysi po dedine chodili ľudia v sprievode preoblečení do rôznych masiek, poznám iba z rozprávania mojej starkej. V čase môjho detstva sa nič podobné už nekonalo. Ťažko mi bolo predstaviť si, ako to v skutočnosti vyzeralo. Tú atmosféru som zažila na vlastnej koži až prednedávnom, keď som sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine, ktoré je mimochodom najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku, zúčastnila milého podujatia pod názvom - Už sa fašiang kráti.

Pricestovali sme do krásne zasneženej krajiny. Počasie skôr pripomínalo príchod Vianoc a nie Veľkej noci, ale iba do chvíle, keď sme prekročili bránu skanzenu. Pri krásnej oravskej horárni sa už zhromažďovali zamestnanci múzea preoblečení do rôznych masiek.

Oravská horáreň

z jednej strany žena, z druhej muž

Samozrejme, že sme sa medzi nich zamiešali, pretože aj ja som prišla v maske a moji spolu fašiangovníci  museli predsa všetko zdokumentovať. O malú chvíľu sme sa v sprievode masiek vydali na cestu expozíciou regiónu Orava. Na križovatke, ktorá spája Kysuce s Oravou, sa pripojili členovia folklórneho súboru Limbora, pridali sa aj návštevníci a spolu sme tvorili dlhý sprievod vedúci oravskou dedinou, počas ktorého sa tancovalo, spievalo, zametalo a veselilo.

členovia súboru Limbora

... toľkoto nás bolo...

... a takto sa veselilo...

Sprievod sa zastavil oproti objektu vozárne z Moškovca. Tu sa za sprievodu plačiek a muziky konalo pochovávanie basy, ktoré symbolizuje končiace sa zábavy a nastávajúce obdobie pôstu. Ešte predtým sa však konala tancovačka, na ktorej si zatancovali masky aj nemasky.

tancovačka pred vozárňou

smútočný obrad

plačky

Pochovaním basy sa program v skanzene skončil. No my sme si ďalší vytvorili sami. Keďže bol čas obeda, zašli sme do zrubovej krčmy z Oravskej Polhory na výborné bryndzové halušky a teplý čaj.

Počas obeda sa vonku krásne rozsnežilo. Nám to však nijak nebránilo prejsť sa zasneženou dedinou a nakuknúť do vozárne z Moškovca, ktorá kedysi slúžila na prenocovanie furmanom. Dnes tento priestor poslúžil na ukážku a predaj remeselníckych výrobkov.

vľavo renesančno-barokový kostolík z Rudna, vpravo zvonica z Kysúc

drevená renesančná zvonica z Trstenej

Po vyšliapanom chodníčku sme sa ešte prešli Kysuckým regiónom, nakukli do jednotriednej školy z Petrovíc, pokochali sa pohľadmi na staré drevenice a opustili územie, ktoré nám tak neskutočne približuje nedávnu minulosť.

škola z Petrovíc

Na záver mi nedá nenapísať, že tohtoročné fašiangové podujatie v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch sa uskutoční v nedeľu 15. februára. Ak chcete zakúsiť fašiangy iné ako sú dnes, tak určite sem zájdite, nebudete banovať.

Fotografie a videá: autorka, J. Kuššová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?