Skalka, najstaršie pútnické miesto na Slovensku

Autor: Mária Kuššová | 24.6.2014 o 23:45 | Karma článku: 7,98 | Prečítané:  1348x

Uplynulý víkend som prežila tak trochu netradične. Putovaním. Putovaním po miestach, ktoré majú náboženský charakter a ich história siaha až po jedenáste storočie. A práve do dejín tohto storočia sa vnášame pri našom prvom zastavení. Je ňou Veľká Skalka - pútnické miesto so zrúcaninou starobylého kláštora a kaplnky.

Zaparkovali sme na malom prašnom parkovisku pod bývalým kláštorom a trochu strmším chodníkom sme vyšliapali až k samotnej bráne a odtiaľ do rajskej záhrady, v ktorej nás privítalo ticho a pokoj.

pohľad na Rajskú záhradu so sochou Sedembolestnej Panny Márie a bývalú jezuitskú časť kláštora

Po krátkom rozhliadnutí k nám pristúpila milá sprievodkyňa, ktorá nás previedla miestom spojeným so životom svätých pustovníkov – Svorada a Benedikta. Pristupujeme k vchodu do Benediktovej jaskyne, ktorá je považovaná za najstaršiu, verejnosti sprístupnenú jaskyňu na Slovensku. Viaže sa k životu sv. Benedikta pustovníka, ktorého pri modlitbe prepadli zbojníci. Začal prosiť Boha o pomoc, dotkol sa rukou skaly a tá sa otvorila. Doteraz je pri ústí jaskyne odtlačok jeho ruky na skale. Vlastnoručne sme ho ohmatali.

vchod do jaskyne

socha sv. Barbory v skale v jaskyni

odtlačky prstov v skale

Z jaskyne vchádzame do obnoveného kláštorného kostola.

pohľad z jaskyne do kostola

sakristia a schody na chór

pohľad na chór

Pokračujeme až na koniec jaskyne, kde je umiestnená socha sv. Benedikta, o ktorej sa traduje, že kto sa dotkne jeho brady, sa do roka a do dňa vydá.

socha sv. Benedikta

Vrátili sme sa na rázcestie v jaskyni, odkiaľ sme prešli do miestnosti, v ktorej bol vystavený betlehem. Odtiaľ sme vyšli sme na drevenú krytú ochodzu, na ktorej boli vystavené diela z minulého ročníka medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia Ora et Arts Skalka, ktoré vzniklo v roku 2008 k úcte a podpore najstaršieho pútnického miesta na Slovensku. Zúčastňujú sa ho výtvarníci z rôznych krajín a literáti zo Slovenska. Svoje diela pripravujú priamo na Skalke približne mesiac a na sviatok sv. Andreja – Svorada a Benedikta kedy sa tu koná hlavná púť, koná sa aj slávnostná vernisáž týchto diel, ktoré sú tu vystavené po celý nasledujúci rok.

 Betlehem

Zostúpili sme do najstaršej časti v benediktínskej časti kláštora – kaplnky.

kaplnka

Potom sme sa už iba voľne prechádzali po zrúcanine bývalého  benediktínskeho a neskôr jezuitského kláštora. Po celú dobu nás tu sprevádzalo ticho a pokoj ktoré občas všetci potrebujeme.

Presúvame sa na Malú Skalku, kde dnes stojí dvojvežový kostolík sv. Svorada a Beňadika. Nachádza sa na mieste, kde podľa Maurusovej legendy zhodili zbojníci Benedikta do Váhu.

kostol sv. Svorada a Beňadika na Malej Skalke

Presne napoludnie sa tu konala pútnická sv. omša pre pútnikov z Trenčína a pre umelcov tohtoročného výtvarno-literárneho sympózia Ora et Arts Skalka. A ako správni pútnici, sme zostali aj my. Ešte sme si prezreli novú krížovú cestu, ktorá v pútnickom areáli pribudla v roku 2012 a nesie sa v duchu sv. pustovníkov. Nevynechali sme ani vyhliadku na Trenčiansky hrad, ktorá sa nachádza nad krížovou cestou.

pohľad na Trenčiansky hrad

Od domácich sme sa dozvedeli, že od minulého roku je v prevádzke Náučný chodník Malá – Veľká skalka, ktorý vedie cez les a jeho dĺžka je 2,2 km.

Nasadli sme do auta a pokračovali do nášho dnešného ďalšieho cieľa – Turzovky. Ale to už bude ďalší príbeh ....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?